Butik Dershane: Sınavlara Hazırlıkta Fark Yaratan Bir Eğitim Modeli

Butik Dershane: Sınavlara Hazırlıkta Fark Yaratan Bir Eğitim Modeli

Sınavlara hazırlanan öğrenciler ve ebeveynler son yıllarda, İstanbul’daki Kurs’ların ne kadar kaliteli ve etkili bir program sunduklarına şüpheyle yaklaşıyorlar ve bu tereddettütlerinde haksız değiller. İstanbul’da eğitim ruhsatına sahip kayıtlı 2000’e yakın dershane ve kurs merkezi bulunuyor. Tüm Kurs Merkezleri öğrencilere ders verecek sınıflar oluşturuyor ve standart bir ders programı sunuyor.
(https://istanbul.meb.gov.tr/www/ozel-ogretim-kurumlari-bilgileri-ruhsatli-kurumlar/icerik/5010)


Ancak bu hizmetlerin çoğu, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına, öğrenme stillerine ve potansiyellerine uygun değil. Bir Özel Kurs Merkezi’nin hizmetlerini, öğrencilerin başarısını geliştirmek için organize ederken birçok Eğitim/Öğretim öğesinin dikkate alınması gerekiyor:
-Sınıflardaki öğrencilerin bilgi altyapısının homojenliği,
-Sınıflardaki öğrenci sayısı sınırı,
-Toplam kurum kontenjanının, öğrencilere Kişisel Yardıma odaklanmayı engellemeyecek sayıyla sınırlandırılması
-Verilen derslerden sonra yapılacak bireysel çalışmalarla, öğrencinin bilgilerinin kalıcı ve kullanışlı hale getirilmesinin planlanması,
-Öğrencilere nasıl çalışacakları, hangi kaynakların kendilerine uygun olduğunun aşamalı olarak benimsetilmesi (Nasihatlerle değil, uygulamalarla…)
-Deneme Sınavlarının niteliği ve soru formatının hazırlık sürecine uygunluğu,
-Koçluk Servisi’nin ne kadar sistemli çalıştığı vb

Öğrenciler, sınavlarda istedikleri başarıyı elde etmek için kayıt oldukları programın yüzeysel bir program sunup, sadece genele hitap eden dersler alarak zaman ve verim israfına uğramak istemediklerini belirtiyorlar. 

Kadıköy Meta Sentez Kurs ve Koçluk Merkezi’nin programı, bu tip verimsizlikleri ortadan kaldırmak, öğrencilere 10 aylık önceden planlanmış ve deneyim edilmiş çok boyutlu bir hizmet sunmak üzerine kuruludur. Butik dershane formatını, kişişelleştirilmiş birçok öğeyi bir araya getirerek tam anlamıyla uygularız. (Koçluk Seansları, Haftalık Çalışma Programı, Her deneme sınavının konu analizi ve ödevlendirmesi vb) 

Özetle Meta Sentez’in Butik Kurs anlayışı; öğrencilerin sınavlara hazırlanırken ihtiyaç duydukları her türlü desteği sağlayan, kalabalık sınıflardan uzak, kişiye özel ve kaliteli bir eğitim modelini merkezine alır.

Detaylandıracak olursak:

 

  • Yüksek Öğretmen/Öğrenci Oranı: Butik dershane, sınıfların 10 kişiden fazla olmamasına özen gösterir. Böylece, her öğrenciye yeterli ilgi ve alaka gösterilebilir, sorularına anında cevap verilebilir, eksiklikleri giderilebilir. Ayrıca, her 3 öğrenciye 1 öğretmen düşecek şekilde etütler, bireysel çalışmalar ve danışmanlık hizmetleri verilir.
  • Alanında Uzman Öğretmen Kadrosu: Butik dershane, öğretmenlerini titizlikle seçer. Öğretmenlerin alanlarında uzman, deneyimli, pedagojik formasyonlu ve iletişimi güçlü olması gerekir. Öğretmenler, öğrencilerin öğrenme stiline ve hızına uygun olarak bilgilerini aktarırken, aynı zamanda onlara rol model olur ve rehberlik eder.
  • Koçluk/Danışmanlık/Mentorluk Desteği: Butik dershane, her öğrenciyi bireysel olarak tanır ve ona göre bir eğitim planı hazırlar. Öğrencinin okul geçmişi, algılama kapasitesi, çalışma alışkanlıkları, motivasyonu ve hedefleri dikkate alınır. Öğrencinin temelinden gelen eksiklikleri varsa bunlar giderilir. Öğrencinin sınava hazırlık sürecinde karşılaşabileceği zorluklar önceden belirlenir ve çözüm yolları sunulur.
  • Disiplin ve Planlılık: Butik dershane, istikrarlı bir gelişim süreci için düzen ve sistem gerekliliğine inanır. Bu nedenle, kurumsal hizmetler önceden planlanmış, öğrencinin ne beklediği bildiği ve denetlendiği bir planlı işbirliği üzerine kuruludur. Öğrencilerin kurumda sigara içmemesi, telefon kullanmaması, ödevlerini tamamlamadan ayrılamaması, derse geç kalmaması gibi disiplin kuralları vardır.
  • Öğrenci ve Veliyle İletişim: Butik dershane, öğrenci ve velilerle sürekli iletişim halindedir. Öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimleri, sınav sonuçları, devamsızlıkları, ödevleri gibi konularda veliler bilgilendirilir. Öğrenci ve velilerin her türlü sorun ve talebi, akılcı ve bilgili söylemlerle karşılanır.

 

Ayrıca;
İstanbul’da Butik Dershane Arayanlar İçin Bazı Tavsiyeler:

 

  • Dershanenin konumu: Dershanenin ulaşım açısından kolay bir konumda olması önemlidir. Öğrencinin evine veya okuluna yakın olması, zaman ve enerji kaybını önler. Ayrıca, dershanenin çevresindeki sosyal imkanlar da göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Dershanenin referansları: Dershanenin geçmiş başarılarına ve referanslarına bakmak gerekir. Dershanenin kaç yıldır faaliyette olduğu, kaç öğrenciye hizmet verdiği, hangi sınavlara hazırladığı, elde ettiği başarı oranları gibi bilgiler önemlidir. Ayrıca, dershanenin öğrenci ve veli yorumları da incelenmelidir.
  • Dershanenin eğitim kalitesi: Dershanenin öğretmen kadrosunun alanında uzman, deneyimli ve pedagojik formasyon becerileri üst düzey olması gerekir. Dershanenin kullandığı kaynakların güncel, kaliteli ve özgün olması gerekir. Dershanenin sunduğu etüt, bireysel çalışma, danışmanlık gibi hizmetlerin yeterli ve etkili olması gerekir.
  • Dershanenin fiyatı: Dershanenin kayıt fiyatının, sunduğu hizmetlerin karşılığı olduğuna ikna olmalısınız. Kazançlarını eğitimin kalitesine yatırım yapan ve eğitim kalitesi için masraftan kaçmayan bir kurum olmalı. 

 

Ozan Rona
Sentez Eğitim Kurumları
Kurucu Ortak/Eğitim Koordinatörü

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir