TYT-AYT Hazırlık Kurs Formatı

2018 YKS, TYT Testi’nin uygulandığı ilk ÖSYM sınavıydı. Daha önce YGS ve LYS adıyla soru formatı daha farklı bir sınav uygulanıyordu. Böylece 1.Basamak olarak TYT Testi’nin uygulanmaya başlanmasıyla beraber, ABD’deki  SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavına benzer bir formata geçilmiş oldu. Bu sınav TYT ve AYT olarak iki aşamalı olarak uygulanıyor. SAT ve TYT gibi sınavlarda;

1) Lise derslerinin ham bilgisini test etmekten öte; bu bilgileri esnek bir şekilde kullanmada ne kadar antremanlı olduklarını test eden sorulara yer verildi 

2) Bir bakıma öğrencilerin sorun çözme potansiyelinin ölçümünü yapacak, gerçek senaryoların olduğu çok aşamalı sorulara yer verildi.

Şunu unutmamak gerekir, TYT ve SAT tipi sınavlarda sorular; öğrenciyi yanıltmak ve yormak üzerine tasarlanır ve dayanıklılık antremanı yapan öğrenciler fark yaratır. 

   Bu anlamda 2. basamak sınavında (AYT) iddialı olmak ve 3.5 milyon adayın rekabet ettiği üniversite yerleşiminde avantaj sağlamak için TYT’de etkili bir başarı göstermek gerekiyor.

TYT Formatı: Ders çalışmak değil, sınava uygun bir hazırlık yapmak

  TYT’deki test içerikleri, soru sayıları ve konu dağılımının bilgisine her yerden kolayca ulaşılabilir. Ancak sınava nasıl hazırlanılabileceği hakkında doğru bir kavrayış ve plana sahip olmak için bu niceliksel bilgiler yeterli değil. TYT’deki 120 sorunun Türkçe ve Matematik sorularından oluşan 80’inde başarılı olmak için, hızlı reaksiyon veren ve aşamalı çalışma yetisi kazanmış bir zihin yapısına ihtiyaç var. Bu ihtiyaç, üniversite hazırlık rehberliğinde yaygın başarısızlık mazereti olarak kullanılan; “geçmişte çok kitap okumamış olmak” veya “9-10.sınıf bilgilerinin sağlam bir altyapı oluşturmaması” gibi sebeplere bağlanamaz.

Meta SENTEZ’İN TYT Hazırlığa Bakış Açısı:

   Kadıköy YKS Hazırlık için; Meta SENTEZ Eğitim Kurumu; TYT sınav stratejisini, müfredatını, soru formatını; sürecin en başında öğrencilerin idrak etmesini sağlayarak ve yürüyecekleri yolu onlar için bilinir hale getirerek çalışmalarına başlar. 

   Bu nedenle Kadıköy Meta SENTEZ’de, ders konularının bilgisini öğretmeye, bilgilerin kalıcılığını sağlamaya ve bu bilgilerin kullanışlı hale gelmesi için  gereken egzersizleri yapmaya dayanan bir program sürdürülüyor. “Yeni nesil soruların” gerektirdiği zihinsel reflekslere  uygun bir “hazırlık dönemi” geçirmek için gereken organizasyon anlayışımız bu yönde.

Neden Sene Başı TYT Kampı?

TYT ders içerikleri, 9 ve 10. Sınıf lise müfredatına dayanıyor ve yukarıda bahsettiğimiz gibi bu bilgilerin ölçülmesi yüksek seviyede mantıksal ve muhakeme becerilerinin kullanılmasına alışık bir zihin gerektiriyor. Örneğin;  Matematik Testi daha pratik, gerçekçi senaryoları vurgular ve çok adımlı problemlerin çözülmesini amaçlar. Türkçe Testindeki sorular, paragraf metinlerinin üst düzey bir akıl yürütmeyle beraber okunmasını ve metindeki argümanların analiz edilmesini gerektiriyor. Bu nedenle Meta SENTEZ, sınav konularını yoğunlaştırılmış bir programla hazırlık yılı öncesinde ve başlarında öğrencilere sunarak, süreç boyunca bilgilerin zihinde işlenmesini  ve uyarlanmasını sağlamayı amaçlar. Böylece öğrencilerin 9 ve 10.sınıf müfredat konularına hakim olmasını ve temel bilgileri kavramış olarak AYT sınavına odaklanma fırsatı edinmesini hedefliyoruz.

#Kadıköy YKS Hazırlık
#Kadıköy TYT Hazırlık
#Kadıköy AYT Hazırlık
(Kadıköy TYT AYT Kurs)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir