Yorumlar

Önceden tanıdığım dershanenin öğretmen kadrosu, Sentez Dershanesi’nin kurulmasından önce ve kurulduktan sonra geçirdiği süreci yakından takip etme fırsatım oldu. İlk günden itibaren öğretmenlerin en büyük hedefi, öğrencilerin yanında olarak onlara yol göstermek ve mutlu etmekti. Öğrenciler her zaman rahat bir ortamda sorunlarını anlatabiliyorlardı ve öğretmenlerin söyledikleri her zaman değerlendiriliyordu. Ayrıca sınıfların kalabalık olmaması da büyük bir avantajdı ve öğretmenler her zaman yeterli ilgiyi gösteriyorlardı. Dershanenin konumu, koşulları ve geç saatlere kadar açık olması sınav sürecine büyük katkı sağlasa da, benim için dershaneler arasındaki en büyük fark, samimi ve ilgili ortamdı.

Kişisel deneyimimden bahsetmek gerekirse, 12. sınıfın son birkaç ayında alan değiştirerek EA’dan SAY’a geçtim ve bu hayatımın en doğru kararıydı. Birçok insan bunu başaramayacağıma inanırken, dershanedeki öğretmenlerim kararlılığımı görüp arkamda durdular ve özel ilgi gösterdiler. Sene sonunda sadece SAY sorularını çözdüm ve beklenenden daha iyi bir derece elde ettim, ancak Tıp kazanmak için mezuna kalmaya karar verdim. Herkes neden sözel derslerden soru çözmediğimi tartışırken ve mezuna kalmak yerine tercih yapmam için baskı yaparken, öğretmenlerim yine arkamda durdular ve aynı dershaneyi seçmemi önerdiler. Mezun olduğum senenin sonunda da tercih sürecinde fikirlerime destek olarak katkıda bulundular. Sonuç olarak, şu anda Tıp bölümünde okuyorum ve gayet memnunum. Her şey için teşekkür ederim, özellikle beni ciddiye aldıkları ve bana inandıkları için. Hocalarıma, özellikle de kararımı açıkladığımda bana biyoloji ve fizik kitabı hediye eden Kadir Hoca’ya teşekkür ederim.

Sentez’e kaydımı yaptırmamı sağlayan Ozan Hoca (Ozan Rona) isimli öğretmeni, bir yıl öncesinde başka bir dershanede tanımıştım. İlk dikkatimi çeken şey ise, tabii ki dershanenin muhteşem binası olmuştu. Mezun olacağım yıl için, gün içinde fazla zaman geçireceğim bir yerde rahat ve keyifli bir ortamda ders çalışmak istiyordum ve Sentez’in güzel binası ihtiyacımı karşılayacak gibi görünüyordu. O yıl boyunca Sentez, evimden bile daha fazla zaman geçirdiğim bir yer haline geldi. Sentez’in en büyük avantajlarından biri, az sayıda öğrencinin yer almasıydı. Sınıfların maksimum kapasitesi sekiz kişi olduğu için, öğretmenlerin öğrencilerle ilgilenmesi çok daha kolay oluyordu. Bu sayede, her öğrenciye zaman ayırmaları mümkün oluyordu. Öğretmenler, sorularımızı cevaplamak için ayrılan belirli saatler ya da ders saatleri gibi kısıtlamalara takılmadan, dershanede bulunduğumuz her an bizimle ilgileniyorlardı. Dershanede, randevu veya formaliteler olmadan bile ciddiyetin korunabileceğini gördüm. Herkes, birbirine yakın ve iç içe bir şekildeydi. Sonraki yıllarda, ziyaretim sırasında öğretmen sayısının arttığını fark ettim ve herkese teşekkür ettim.

Tanıdıklarımın tavsiyesi üzerine Sentez’i buldum ve hemen dönüş yaptılar, görüşme için randevu aldık. Toplantıya gittiğimizde çok samimiydiler. Bu süreçte bize planlarını anlattılar. Görüştüğüm diğer kurumlara göre daha az öğrenciye sahip olmayı daha ekonomik bulduğum için Sentez’i tercih ettim. Öğretmenlerim yıl boyunca tabii ki tüm sorularımı yanıtladı. Sadece derste değil, sınavda yaşanan psikolojik zorluklarda da tüm hocalarım bana yardımcı oldu. Bir mezun olarak seçme sürecimi profesyonelce birlikte yönettik. Sentez’i seçtiğim için memnunum.

Senteze geçen dönem başvuran bir arkadaşım bana önerdi. O istediği yeri kazanmıştı. Sentez hocalarını tanıdığını ve sevdiğini söyledi. Arkadaşımın sınavdaki başarısına güvendim ve tavsiyesine uydum. Sentez’e ilk geldiğimde hocalar güvenilir görünüyordu. Hedefleri açık ve kesindir. Sınıf binamızı da çok beğendim. Öğrenci dostu bir sınıf olduğunu düşündüm.
Dönem içinde az öğrenci olması bana büyük avantaj sağladı. Bu benim sorularımı öğretmenlere sormamı kolaylaştırdı ve sorun yaşadığımda daha rahat ettiler. Mekanın hem kalabalıktan korunaklı olması hem de merkezi bir konumda olması, yemek yemek ya da kitap almak için uygun bir mekan olmasını sağladı. Öğretmenler çok ilgiliydi. Yıl boyunca tüm öğrenciler için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını gördüm… Çok iyi motive oldular. Bizi profesyonel eğitimciler olarak gördüklerini ve yıl boyunca desteklediklerini hissettim. 

Sentez’le tanışmam, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gerçekleşti ve gerçekten de iyi ki olmuş diyorum. İlk etkileşimim, kurum binasının harika görüntüsüyle oldu. Tabii ki eğitim kalitesi daha önemlidir, ancak sınav hazırlığı sürecinde bulunduğunuz ortam ve bina, öğrencileri ayrı bir şekilde motive eder.

Sentez’in büyük avantajlarından biri, az sayıda öğrenciye ve her biri için tam donanımlı bir öğretmen kadrosuna sahip olmasıdır. Gerçekten de her bir öğretmen özenle seçilmiş gibiydi. Sentez, öğrencilerin öğretmenlerle bire bir diyaloglarını daha rahat bir şekilde gerçekleştirebildiği bir yerdir. İstediğiniz her an özel ders alabileceğiniz, öğretmenlerden her şeyi talep edebileceğiniz ve her koşulda size destek olan bir kadroya sahip. Her hafta yapılan kurumsal denemeler ve koçluk görüşmeleri, burayı seçmemde önemli etkenlerden oldu, çünkü gerçekten de mezuniyet senemde olmama rağmen, nasıl ders çalışılacağını bilmiyordum.

Bu konuda her zaman bana destek olan özellikle Ozan hocama ve ilgi alanım olan biyolojiyi daha da çok sevmemi sağlayan Kadir hocama çok teşekkür ediyorum. Her seferinde, keşke daha önce buraya gelseydim diyorum. Öğrenciyi seviye seviye ayırmayan, her öğrenciye eşit imkanlar sunan bir eğitim kurumu. Diğer kurumlardan farklı olarak burada herkes bir aile gibi hissediyor. Bu ortamda çalışma fırsatı bulduğum için diğer öğrencilerden ne kadar şanslı olduğumu düşünüyorum.

İyi ki buraya gelmişim diyorum ve bütün öğretmenlerime verdikleri emeklerden ve sundukları imkanlardan dolayı çok teşekkür ediyorum.